Kamera Sony FS7 II

Kamera Sony FS7 II w ekstremalnych warunkach filmowania

Największą jaskinią na świecie jest Son Doong Cave w Wietnamie. Pochodzi sprzed 2 mln lat, ma 5 km długości, a jej wysokość pomieściłaby 2 Statuy Wolności. Obecnie stanowi doskonały temat dla serii filmów dokumentalnych w rozdzielczości 4K z eksperymentalną transmisją w 8K, co udowodniła firma Wowow.

– Wybraliśmy lokalizacje, które nigdy wcześniej nie były pokazane – mówi reżyser produkcji, Sota Koshino. – Nasz pierwszy film dokumentalny ilustrował słynny cytat „Ziemia jest niebieska”. Aby to zrobić, wykorzystaliśmy myśliwce odrzutowe NASA na Florydzie, które filmowały jaskinię ze stratosfery. Po wejściu do stratosfery na myśliwcu notuje się przeciążenie od 5G do 6G. W tych okolicznościach uszkodzone zostałyby czujniki w każdej kamerze, ale nie było problemów z FS7. Dlatego zabraliśmy ją do Wietnamu.

– Wejście do jaskini Son Doong Cave to duże pionowe wgłębienie przypominające olbrzymi komin o głębokości około 70 m, a wraz z zimnym wiatrem wypływa z jaskini duża ilość oparów – wyjaśnia operator kamery, Masahiro Hariu. – Załoga musiała wejść tym kominem, a następnie stawić czoła wędrówce około 10 km, by dotrzeć do końca systemu jaskiń i powrócić. Filmowanie trwało łącznie 10 dni, łącznie z przygotowaniami i przez 4 dni obozowaliśmy w jaskini.

– Zdecydowaliśmy się na kamerę Sony FS7 II, zdolną do nagrywania wysokiej jakości filmów 4K przy rozdzielczości kinowej 23.98P – opowiada Sota Koshino. – Jest ona również wystarczająco wytrzymała, aby sprostać najtrudniejszym warunkom i ma ergonomiczny kształt, idealny do fotografowania w trudnym terenie. Wraz z FS7 II korzystaliśmy również z Sony α7S II przy bardzo słabym oświetleniu.

– Naszym celem było wierne odwzorowanie rzeczywistych świateł i kolorów, które odczuwaliśmy w tym środowisku – tłumaczy operator kamery, Masahiro Hariu. – W tych okolicznościach szeroki zakres dynamiki i S-Log FS7 II były dokładnie tym, czego potrzebowaliśmy. Nawet jeśli były segmenty, które przekraczały zakres dynamiczny kamery, zaakceptowaliśmy je tak, jak faktycznie wyglądały gołym okiem. Uważam, że bardzo wytrzymała FS7 II z doskonałą jakością obrazu i ergonomiczną łatwością obsługi była idealną kamerą w wyjątkowo trudnym środowisku.

Kamery Sony są dostępne w naszym sklepie

Share Button